Jak se připravit na fotografování psů

Fotografování psů (Příbram a okolí) může být poněkud vyčerpávající pro všechny zúčastněné. Chcete-li se na fotografování připravit, můžete již předem některé věci nacvičit – pak je během focení krásně zúročíte.

Fotografie vždy vypadají lépe, když pejska úplně odstrojíme, tedy sundáme vodítko, obojek, případně náhubek. Pokud se však pejska bojíte pustit z vodítka třeba kvůli zvěři, vždy se domluvíme a fotografování přizpůsobíme.

Fotografování psů – portréty

Pro fotografování psího portrétu je potřeba, aby pejsek vydržel chvíli bez pohnutí ideálně na místě, které mu určíme. Hodí se, aby pejsek znal a dokázal splnit takzvané odložení – tedy nějaký z těchto povelů: čekej, stůj, sedni, lehni, zůstaň.

Splnění těchto povelů je možné nacvičit dokonce i s malými štěňaty (vpravo fotografie tříměsíční ohařky). S pomocí pamlsků nebo oblíbené hračky pejskovi vysvětlíte, co dané slovo znamená, a odměníte ho. Vyplatí se vám, když pejska budete učil, aby v povelu zůstal, dokud ho nepropustíte nebo mu nedáte jiný povel. Když tedy dostane „sedni“, měl by ve výsledku zůstat sedět třeba i několik minut. Při výuce však vždy postupujeme po malých krůčkách.

Výhodou je, pokud pejsek zná nějaké triky, jako třeba „popros“, zvednutí tlapky, různé grimasy, a podobně. Nutné to ale není.

Fotografování psů – pohyb

Pro zachycení vašeho pejska v pohybu budeme potřebovat, aby běžel z místa, které si zvolíme, v nějakém konkrétním směru. Jednoduše toho docílíme třeba hozením míčku nebo oblíbené hračky. Pokud váš pejsek na házení hraček příliš nereaguje, můžete ho na jednom místě odložit, odejít kousek v žádaném směru, a přivolat si ho.

Zde se nám bude hodit, pokud bude pejsek znát odložení a přivolání, případně běhání za hračkami, aport.

V případě pejsků, které není možné pustit na volno, se vždy domluvíme.

 

A nakonec pamatujte – spolu s vaším pejskem budeme fotografovat i vás, abyste měli hezkou památku. Můžete tedy přemýšlet i o tom, jak s pejskem sladíte svůj oděv 🙂

Máte-li zájem o focení, napište mi, a domluvíme se na podrobnostech.